top of page
  • tdpb

TDPB BAŞKANI NAİL ÇELEBİ 24 NİSAN 1915 OLAYLARI İLE İLGİLİ BİR BASIN AÇIKLAMASI

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Başkanı Nail Çelebi 24 Nisan 1915 olayları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama şöyle;


TÜRK, HİÇ BİR MİLLETE HİÇ BİR ZAMAN SOYKIRIM YAPMAMIŞTIR.

1915 OLAYLARI BİR TECHİRDİR. OSMANLI İMPARATORLUĞU'NUN KENDİNİ KORUMA REFLEKSİDİR.


ARŞİVLERİMİZ AÇIKTIR, BİR KEZ DAHA DÜNYAYA DUYURUYORUZ, GELİN İNCELEYİN, SÖZDE SOYKIRIM İDDİALARINIZA KARŞI SİZ DE ARŞİVLERİNİZİ AÇIN.


PARLAMENTOLARINDA SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYARAK OSMANLI'YI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ İNSANLIK SUÇU İŞLEMİŞ GİBİ GÖSTERMEK, ULUSLARARASI GÜÇ ODAKLARININ OYUNUDUR, TARİHİ ÇARPITMAK VE ÇİFTE STANDARTTIR...


Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları, Uluslararası güç odakları tarafından zaman zaman pişirilerek tekrar gündeme getiriliyor.


Aynı odaklar, altı asır boyunca onlarca millete huzur içinde yaşama ortamı inşa eden Osmanlı İmparatorluğu'nu ve Türkiye Cumhuriyeti’ni tamamen belli sebeplerle insanlığa karşı suç işlemiş gibi göstermelerini TÜRK DÜNYASI PARLAMENTERLER BİRLİĞİ olarak kınıyor ve asla kabul etmiyoruz.


1915 Ermeni Tehciri, saldırı bombardımanı altında olan Osmanlı devletinin uyguladığı savunma kararıdır. 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu her anlamda Batılı devletlerin hücumuna uğramış ve hilafet toprakları işgal edilmek istenmiştir.


Çanakkale’den Filistin’e, Yemen’den Kafkasya’ya onlarca cephede mücadele etmek zorunda kalan Osmanlı devleti, bu sıkıntılı günlerde içinde barındırdığı tüm unsurlarla ortak kader birliği göstermiş ve savunma savaşı vermiştir.


Bu mücadele sırasında Kafkas cephesinde Rus ordularıyla hareket eden Ermeni çeteleri beraber yaşadıkları Müslümanlara acımasız katliam ve tecavüzlerde bulunmuşlardır.


Osmanlı’nın asırlar boyu sadık bir tebaa olarak gördüğü ve koruduğu bu topluluğun ihaneti techiri zorunlu kılmıştır.


Techir zamanı savaş şartları dolayısıyla istenmeyen sıkıntılar ve kayıplar yaşanmıştır.


Oysa insanlık suçu işlemekle suçlanan Osmanlı devleti, 4 asır boyunca Ermenilerin ne diline, ne dinine müdahale etmiş hatta en üst görevlere bile getirmiştir.


Bu gerçeklere rağmen Osmanlı devletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlamak, hem tarihi gerçeklere hem vicdani değerlere aykırıdır.


Türkiye Cumhuriyeti 1915 Ermeni Tehciri'yle ilgili arşivlerini bütün bilim adamlarına sonuna kadar açmış ve tarafların da aynı özgüvenle açmalarını istemiştir. Ancak bu güne kadar başta Ermenistan ve ona destek veren hiç bir ülkeden çıt çıkmamıştır.

Sozde Ermeni Soykırımı bir yalandır. Türkiye'yi zor durumda bırakma ve baskı altında tutma oyunudur.

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği olarak uluslararası güç odaklarının yalanlarına ve bazı ülke parlamentolarının almış olduğu kararlara bir kez daha tepki gösteriyor çifte standarda son vermeye çağıriyoruz.


Zira, Endülüs Müslümanlarının ve Yahudilerinin 1492’deki İspanyol katliamlarından kaçtığı topraklar Osmanlı topraklarıdır.

Batı dünyasını da 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında katledilen milyonlarca insanın hesabını vermeye davet ediyoruz.

Ermenistan'ın sadece çeyrek asır önce dünyanın gözü önünde Hocalı'da yaptığı katliamları da unutmadığımı vurguluyoruz.

Bu yüzden dünyayı bir kez daha çifte standarlara son vermeye davet ediyoruz.


NAİL ÇELEBİ

TÜRK DÜNYASI PARLAMENTERLER BİRLİĞİ BAŞKANIBASIN YANSIMALARI17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page