top of page

KOSOVA HEYETİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı,Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir YAĞCILAR ve Kosova’nın Türkiye Büyükelçisi Avni SPAHİU Derneğimizin Genel Başkanı Nuri USLU’yu Türkiye Büyük Milletmeclisin’deki makamında ziyaret ettiler.

Derneğimizin Genel Koordinatörü Ahmet SAĞLAM’ın da bulunduğu ziyarette, Kosova’da yapılması planlanan 4.Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşması ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi.

Uslu, gençlik buluşmasının tarihte ilk defa Orta Asya ve Balkan gençliğinin Türkiye’nin aracılığı ile bir araya geleceğini belirtti. Uslu, söz konusu gençlik buluşması ile Orta Asya ve Balkanlar’dan yaklaşık 20 farklı ülkeden gençlik alanında faaliyet gösteren 80 farklı sivil toplum kuruluşu ile 20 yakın genç milletvekilinin katılmasını planladıklarını söyledi.

Gençlik buluşmasının önemine değinen Uslu, bu gençlik buluşmasını STK’ların kıtalar arası buluşması olarak değerlendirdiklerini belirtti. Uslu, 4.Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşması aracılığı ile gençlik alanında faaliyet gösteren STK’ların ortak bir sanal platformda bir araya getirerek, Orta Asya’dan Balkanlara uzanan geniş bir coğrafyada karşılıklı işbirliği ve dayanışmayı sağlayacak büyük bir sanal platform oluşturmayı planladıklarını, bu sanal platform aracılığı ile de çağımızın gerekleri ile örtüşen büyük projeler geliştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

1Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir YAĞCILAR’da, söz konusu gençlik buluşmasının gerek Balkan Gençliğine gerekse Orta Asya gençliğine katkı sağlayacağını belirtirken, Kosova Demokratik Türk Partisi olarak amaçlarının bu gibi programlarla Genç ve Dinamik Kosova Devletini dünya devleri arasında tanırlığına katkıda bulunmak ve Kosova Gençliğini bu tarz programlarla dünya gençliği ile entegre etmek olduğunu belirtti

Yağcılar, bu tarz uluslararası projelerin turizme can verdiğini, Kosova’nın da bir doğa harikası olduğunu, bu tarz programlarla Kosova’nın doğal güzelliklerini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarının altını çizdi. Demokratik Türk Partisi olarak yıllardır ekip arkadaşları ile canla başla Kosova devleti ile Türkiye devletinin ortak işbirliğinin gelişmesi için çaba harcadıklarına değinen Yağcılar, bu projeyle Kosova devletini ve Kosova gençliğini tanıtmayı amaçladıklarını da belirtti.

Kosova Büyükelçisi Avni SPAHİU’da, Türkiye Cumhuriyetinin Kosova’nın bağımsızlığından bu güne kadar hep Kosova halkının yanında olduğunun ayrıca Kosova’yı ve Kosova halkını dünyada tanıyan ilk ülkelerden birisinin olduğuna da değinen Büyükelçi, Kosova’nın tanınırlığına katkı sağlayan bu tarz uluslararası programlardan dolayı da Türkiye’ye teşekkürlerini bildirdi.

BASKAN.jpg
bottom of page