• TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECL

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI


Türki Devletler Teşkilatı (OTS) 2'nci Diaspora Forumu ve OTS Diaspora Kurumları Arasında 2'nci Tecrübe Paylaşım Programı 28-30 Mart 2022 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da gerçekleştirildi.


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve OTS Sekreterliği ev sahipliğinde düzenlenen 2'nci Diaspora Forumu'na OTS Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, OTS Yaşlılar Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, YTB Başkanı Abdullah Eren, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan diasporalarından sorumlu başkanlar ve diğer üst düzey yetkililer.

Foruma önde gelen diaspora temsilcileri, akademisyenler, diaspora iş insanları, basın mensupları ve Üye ve Gözlemci Devletlerden öğrencilerden oluşan yaklaşık 200 katılımcı katıldı.

Foruma hitap eden OTS Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türk Devletleri için siyasi, ekonomik ve sosyal açıdan büyük faydalar sağlayabilecek ortak diasporanın potansiyeline değinerek, OTS'nin üstlendiği diaspora faaliyetlerinin amacının, DEVLET Başkanları tarafından OTS Zirvelerinde de belirtildiği gibi dünya genelinde birleşik, bilgili ve örgütlü bir Türk diasporası oluşturmak olduğunu belirtti.

İhtiyarlar Meclisi Başkanı Binali Yıldırım da kardeş Türk Devletleri'nin 20 milyonun üzerinde güçlü diaspora üyesi arasında verimli bir işbirliği ve koordinasyonun tesis etmenin önemini dile getirdi. Başkan, diasporanın anavatanı, kültürü ve diliyle olan temasını korumanın ve sürdürmenin gerekliliğinin altını çizdi.

Forum üç ana oturumla devam etti; OTS Genel Sekreter Yardımcısı Gismat Gozalov başkanlığında "OTS Üyesi Ülkelerin Diasporalarının Çağdaş Statüsü ve Geleceğe Bakış Açısı" konulu Diaspora Kurumları Oturumu Başkanı; Akademik Oturum witj "OTS Üye Devletleri Diasporalarının Tarihsel Süreci" konusu; ve Sivil Toplum Oturumu "Diasporada STK'ların Kapasite Geliştirme – Zorluklar" konusuna ayrılmıştır.

29 Mart 2022 tarihinde Forum, diaspora işleriyle ilgilenen ilgili Türk makamlarının kurumsal deneyimlerinin OTS Üye Ülkelerinden katılımcı Diaspora Kurumlarının uzmanlarıyla paylaşıldığı "OTS Diaspora Kurumları Arasında 2'nci Deneyim Paylaşım Programı" ile devam etti. Oturumlarda Taraflar bilgi ve deneyimlerini paylaşmanın yanı sıra hukuki, sosyal, ekonomik ve kültürel boyutlarıyla diaspora konularını tartıştılar.

Oturumların yanı sıra Diaspora Kurumları Başkanları ve OTS Genel Sekreter Yardımcıları Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından karşılandı.

Program, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSOY'un 30 Mart 2022 tarihinde ortaklaşa düzenleyeceği Bursa-2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti'nin Nowruz kutlamaları ve açılış töreni ile sona erecek.
18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
BASKAN.jpg