• tdpb

KAZAKİSTAN'IN BÜYÜK BAŞARISI

Kazakistan, büyük bir başarıya imza atarak sınıfında Dünya'nın en güçlü elektrikli lokomotifini üretmeyi başardı ve ihraç etmeye başladı.


İlk ihracat ise yine bir Türk Devleti olan Azerbaycan'a gerçekleştirildi.


Kazakistan Demir Yolları Yük Taş. A.Ş. tarafından üretilen Elektrikli Lokomotif, 9 Bin Ton gibi muazzam bir yük çekme gücüne sahip. Bu özelliği ile Dünya'nın en güçlü Elektrikli Lokomotifi olma özelliğini taşıyor.


Azerbaycan'a ihracı gerçekleştirilen lokomotifler, 2500 Km'lik yolculukla önce Kurık limanına geçti, ardından Hazar Denizi üzerinden feribotla Alyat limanına ulaştırıldı. Kazakistan, AZ8A serisi yük lokomotifini Azerbaycan'anın demiryollarındaki ihtiyaçlara göre uyarlayarak gerçekleştirdiği üretimin ilk teslimatını Şubat ayının ilk haftasında gerçekleştirmişti. Sonraki aşamalarda toplamda 40 adet daha vagon gönderilmesi planlanıyor.


Kazakistan Demiryolları Yük Taş. A.Ş.'nin teknoloji transferi ve ortak üretim yöntemi ile Rusya ve Fransız şirketlerle geliştirdiği iş birliği neticesinde Kazakistan'da ki fabrikalarda yerli imkanlarla üretilen Elektrikli Lokomotifler, Orta Asya'da karasal ulaşımın önemi münasebetiyle önemli bir ihtiyacı yerli imkanlarla karşılar duruma gelmiştir.


0 görüntüleme
BASKAN.jpg
  • w-facebook
  • Twitter Clean