• tdpb

BASIN BİLDİRİSİ / KAZAKİSTANTürk Dünyası Parlamenterler Birliği olarak Kazakistan'da doğalgaz fiyatlarında yaşanan artışı protesto etmek bahanesiyle çıkarılan olayları ve ardından takip eden gelişmeler ve vandalizmi üzüntü ve endişe ile takip etmekteyiz.

Bu olayların adeta gizli bir el yordamı ile şehir merkezlerine taşınması, silahlı çatışmaya dönüştürülmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının işgali ve talanına dönüştürülmesi çok manidardır. Doğalgaz zammı bahanesi ile başlatılarak ülke geneline yayılmaya çalışılan bu terör eylemlerini zamanlamasının; Türkiye ile Kazakistan arasında her türlü işbirliğinin, kaynaşmanın, stratejik yakınlaşmanın, Türk Devletleri Teşkilatının kurulmasının ve Orta Asya ve Kafkaslar’da 5 ülkenin birlik olmaya başladığı bir döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığı değerlendirilmektedir.

Bu projeksiyonun arkasında başkalarının olduğu uluslararası kamuoyunun gözünden ve bizim gözümüzden kaçmamaktadır. Kardeş Kazakistan’daki olayların bir an önce sona ermesini, hayatın normale dönmesini, teröristlerin yargılanmalarını, bekliyoruz.

Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeleri askerlerinin görevlerini tamamlayıp ülkelerine geri dönmelerini bekliyoruz. Olaylarda vefat eden kardeşlerimize Allah rahmet eylesin. Ailelerinin başı sağolsun.

Kazakistan'ı hiçbir oldu bittiye teslim ettirmeyiz, gözümüzde kulağımızda, kalbimizde Kardeş Ülke Kazakistan üzerindedir. Her türlü koşullarda Kardeş Kazakistan Halkının, Devletinin yanındayız kamuoyuna duyulur.


Nail ÇELEBİ

TDPB Genel Başkanı

21.Dönem Trabzon MilletvekiliKazkistan-basin
.pdf
Download PDF • 561KB

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
BASKAN.jpg