top of page
  • Yazarın fotoğrafıTÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECL

“AZERBAYCANLILARIN SOYKIRIMI GÜNÜ”
BASIN AÇIKLAMASI


31 Mart 1918 tarihi Ermeniler'in başta Bakü olmak üzere çevre şehirlerde onbinlerce Azerbaycan Türkünü öldürdüğü Azerbaycanlıların Soykırımı Günü (Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü), Azerbaycan'da “Azerbaycanlıların Soykırımı Günü” olarak kabul edilmektedir.

Çarlık Rusyasının desteğiyle 1905 yılında Karabağ'da Türklere karşı Ermenilerin yaptığı soykırımın izleri hafızalarda tazeliğini koruduğu bir dönemde bu kez başkent Bakü'de ve diğer bölgelerimizde etnik arındırma politikasının uygulanmıştı.

Mart 1918'e gelindiğinde Azerbaycan Türklerinin, Gürcülerin ve Ermenilerin oluşturdukları Trans-Kafkasya Federasyonu'na yapılan seçimlerden Musavat Parti'sinin ilk sırada çıkması Kafkasya'daki Ermeni rahatsız etmişti. Musavat Parti'sinin Trans-Kafkasya Parlamentosu seçimlerinden birinci çıkmasının, başta Bakü olmakla Azerbaycan bölgesi yönetiminin Türklerin eline geçeceği anlamını taşıdığı gibi üç ülke milletvekillerinin oluşturduğu Mecliste de Türklerin çoğunluğa sahip olacağını biliniyordu.

Ermeni Devrimci Federasyonu, Bakü'nün denetimini elinde tutan Bolşeviklerin desteğiyle, Müsavat'a yönelik karşı devrimcileri bastırmak için askerî harekâtı başlatmıştı. Çatışma ve olayın sonucunda 3.000 - 12.000 kişi öldürülmüş ve kent içindeki cami, okul ve çeşitli mimari yapılar da büyük hasar görmüştü. Şamahı şehrinde 55.000 ve diğer şehirlerdeyse 35.000 Azerbaycanlı türlü işkencelere maruz kalarak katledildi.

Bakü'den sonra Guba, Şamahı, Gence ve diğer kent ve bölgelere yayılan kıyım, Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu'nun bölgeye gelerek olaylara müdahale etmesiyle sona erdi.

31 Mart - 4 Nisan 1918 tarihleri arasında Bakü'nün yönetimini elinde bulunduran ve Azerbaycan'ın öteki bölgelerini de ele geçirmek isteyen “Bakü Konseyi” isimli Rusya yanlısı iktidarın Azerbaycan Türklerine karşı soykırım yaptığı, başta Bakü olmak üzere çevre şehirlerde onbinlerce Azerbaycan Türkünün öldürüldüğü Haydar Aliyev'in gayretleri sayesinde kanıtlandı.

Sovyetler Birliği döneminde gündeme getirilmesine izin verilmeyen bu olay, Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra tün dünyaya duyuruldu. Dosyalar objektif şekilde incelendiğinde 31 Mart 1918'de Bakü'de Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bilinçli etnik arındırma politikasının uygulanmaya konduğu ve olayların soykırım olduğuna hiçbir kuşku kalmamıştı.

Olaylara ilişkin bağımsız tarihçilerin yaptıkları uzun soluklu araştırmalar sonrasında Haydar Aliyev 26 Mart 1998 tarihinde 31 Mart-4 Nisan 1918 olaylarının “Ermenilerin, Bakü'de ve diğer bölgelerimizde Azerbaycan Türklerine yaptıklarının soykırım” olmasına ilişkin kararı imzaladı.

Azerbaycanlıların Soykırımı, 200 yıl boyunca başta Ermeniler olmak üzere diğer halkların Azerbaycanlılara karşı giriştikleri katliamları ve Azerbaycanlılara karşı yürüttükleri acımasız siyaseti ifade eder. Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in bildirisi ile her yıl 31 Mart “Azerbaycanlıların Soykırımı Günü” olarak anılmaya başlandı.


NAİL ÇELEBİ

TÜRK DÜNYASI PARLAMENTERLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI

21. Dönem Trabzon Milletvekili
37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK DEVLETLERİ

BÜYÜK HUN, BATI HUN, AVRUPA HUN... İlk olarak geçmişten günümüze belli başlı Türk devletlerine bakalım... BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞU - M.Ö. 204 - M.S. 216 Ön Türk boyları olan Hunlar, Orta Asya'da Tanrı

HANGİ TÜRK BOYUNA MENSUPSUNUZ?

Anadolu'yu Türk yurdu yapan Oğuz Boylarını iyi anlamak gerekir. İşte Anadolu'nun dört bir yanına dağılan o boylar; Oğuz boylarının Anadolu'daki son durumu. Oğuz boylarının Anadolu'daki son durumu / Gü

Comments


BASKAN.jpg
bottom of page